Преодоляване на пандемията
Преодоляването на пандемията от Ковид-19 е цел на човечеството вече повече от година, но все още въпреки създадените ваксини и тестването на различни лекарства, Световната здравна организация, правителствата и техните органи продължават да препоръчват спазването на дезинфекция, дистанция и дисциплина. Текстилните материали като маски и предпазни дрехи също се препоръчват за намаляване или дори за предотвратяване на заразяване с коронавирус от заразеното лице към другите хора или към разпространението му в околната среда. Затова, ако текстилните продукти, които са навсякъде около нас имат антивирусни свойства биха помогнали за намаляване на случаите на инфекция и предаване на вируса.


Цел на проекта

Планирани изследвания


ПЕПТИДИ
Техните предимства са селективност, ниски нива на странични ефекти и намалена възможност за развитие на резистентност спрямо тях. Въпреки че, пептидите са скъпи молекули, те имат някои предимства спрямо другите видове молекули, защото са изградени от природни аминокиселини, биоразградими са и имат незначителна токсичност, когато се използват за външна употреба.
Първата група пептиди блокира проникването и сливането с клетката-гостоприемник.
Втората група – нарушава вирусната обвивка и така въздейства върху вирусната активност.
Третата група пептиди действа като инхибитор на вирусното размножаване.
Звездовидни полимери
Прикрепването на вируса към неговата целева клетка възниква чрез многобройни едновременни взаимодействия. Това може да бъде ефективно блокирано от инхибитор, който също има голям брой функционални групи.
В основата на успешния дизайн на биологично активни вещества с добри антивирусни свойства е съответствието им със специфичните характеристики на микроорганизмите.
Принципът на поливалентното взаимодействие е широко разпространено в биологичните системи. Прикрепването на микроорганизмите към клетката-гостоприемник може да бъде блокирано ефективно от инхибитор, който е многовалентен и многофункционален. В практиката вече широко се използват наноразмерните макромолекули със звездовидна форма и с голям брой крайни функционални групи, които са наречени дендримери. За тях е характерно комбинирането на свойствата на ниско- и високомолекулните съединения. Дендримерите имат потенциал една молекула да носи голяма доза биологично активно вещество.
В допълнение, дендримерните биоциди се характеризират не само с повишена активност, но и с намалена токсичност.
Звездовидните полимери (дендримери) могат да бъдат модифицирани едновременно с пептиди и флуорофори за усилване на техния ефект.
Чрез функционализирането на дендримерите с фотоактивни групи се получават флуоресцентни дендримери.
Наличието на голям брой близко разположени хромофори (независими един от друг или взаимодействащи си) води до появата на т. нар. „дендримерен ефект“ или усилване на тяхната активност.
МЕТАЛНИ КОМПЛЕКСИ
Антимикробните средства, съдържащи метални йони проявяват по-голяма и със широк спектър активност, чрез различни механизми, включващи разграждането на нуклеиновите киселини и/или иницииране на оксидативен стрес, поради което микроорганизмите по-трудно развиват резистентност към тях.
Подобно на ролята, която играят „биологично важните“ метални йони, като Cu (II), Zn (II), Fe (II), Co (II), Fe (III) в структурната организация и активност на ензимите и природните биологично активните съединения, получените в проекта метални комплекси се очаква да прояват повишена активност.
Фотосенсибилизатори
Модифицирането на текстилните материали с фоточувствителни вещества води до получаването на материали с антимикробни или самопочистващи се свойства, под действие на ултравиолетова А (UVA) и дневна светлина.
Процесът
Памучен плат

